Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 23.09.2017
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumen syvyys cm
Jomala Maarianhamina lentoasema13.816.411.4
Parainen Utö14.315.813.4
Lemland Nyhamn14.315.612.9
Jomala Jomalaby13.816.312.0
Hammarland Märket13.213.812.1
Kökar Bogskär14.414.713.8
Parainen Fagerholm14.318.311.9
Kumlinge kirkonkylä14.217.112.3
Hanko Russarö13.814.812.9
Kaarina Yltöinen13.918.810.8
Kemiönsaari Vänö14.316.412.6
Hanko Tulliniemi13.914.513.1
Turku Rajakari13.917.911.5
Turku Artukainen13.918.610.2
Kemiönsaari Kemiö13.518.710.8
Hanko Tvärminne13.814.713.1
Salo Kärkkä13.818.511.2
Lohja Leppäkorpi
Raasepori Jussarö13.414.412.6
Salo Kiikala lentokenttä12.717.810.4
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema12.317.110.0
Inkoo Bågaskär13.414.112.6
Helsinki Kaisaniemi13.315.411.2
Lohja Porla12.115.910.2
Vihti Maasoja11.918.48.7
Helsinki Harmaja13.514.012.8
Kirkkonummi Mäkiluoto13.514.112.5
Helsinki Helsingin majakka13.214.412.2
Helsinki Kumpula12.815.210.5
Helsinki Malmi lentokenttä12.216.19.9
Porvoo Kalbådagrund13.314.812.2
Porvoo Emäsalo13.314.311.8
Porvoo Harabacka12.215.69.8
Kotka Rankki13.214.311.4
Loviisa Orrengrund13.314.112.2
Kotka Haapasaari13.514.912.0
Laitila Haukka
Kustavi Isokari13.516.411.6
Rauma Kylmäpihlaja12.815.911.1
Pori rautatieasema12.816.711.0
Kokemäki Rausenkulma
Huittinen Sallila
Köyliö Yttilä
Oripää Teinikivi
Pöytyä Yläne
Kokemäki Tulkkila12.316.610.6
Jokioinen Ilmala12.016.810.0
Nokia Tottijärvi
Pirkkala Tampere-Pirkkala lentoasema10.813.89.8
Tampere Härmälä11.514.410.2
Somero Salkola11.415.69.6
Hyvinkää Hyvinkäänkylä11.617.59.5
Vihti Hiiskula
Hausjärvi Lavinto
Hämeenlinna Pirttikoski
Nurmijärvi Röykkä11.916.110.1
Hämeenlinna Katinen11.415.89.1
Hattula Lepaa11.416.19.1
Lahti Laune9.716.26.6
Hämeenlinna Lammi Pappila10.914.78.7
Asikkala Pulkkilanharju11.113.59.6
Hämeenlinna Lammi Evo9.813.78.4
Kouvola Utti lentoasema10.216.06.3
Kouvola Anjala10.816.57.5
Heinola Asemantaus10.214.78.3
Iitti Kausala
Kouvola Voikoski
Kouvola Utti Lentoportintie10.616.36.8
Virolahti Koivuniemi10.616.06.9
Lappeenranta lentoasema10.515.77.3
Lappeenranta Konnunsuo10.316.76.1
Lappeenranta Lepola10.415.47.3
Ruokolahti Kotaniemi
Lappeenranta Hiekkapakka11.716.39.0
Parikkala Koitsanlahti8.814.45.4
Kaskinen Sälgrund12.214.910.3
Merikarvia Tuorila
Isojoki Kärjenkoski
Teuva Kauppilankylä
Pori Tahkoluoto satama12.515.611.3
Kristiinankaupunki Majakka12.214.710.7
Karvia Alkkia10.815.39.4
Kauhajoki kaupunki
Jalasjärvi Hirvijärvi
Kauhajoki Kuja-Kokko11.416.19.9
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä
Alavus Sulkavankylä
Virrat Äijänneva10.515.19.4
Tampere Siilinkari11.614.610.1
Jämsä Halli lentoasema10.914.09.5
Juupajoki Hyytiälä10.514.89.0
Jämsä Halli Lentoasemantie10.914.49.6
Jyväskylä lentoasema10.014.68.5
Sysmä Joutsjärvi
Luhanka Tammijärvi
Luhanka Judinsalo11.714.710.0
Multia Pirttiperä
Joutsa Savenaho10.414.78.9
Joutsa Pärnämäki
Mikkeli lentoasema10.816.08.2
Mikkeli Pitkähiekka
Juva Partala10.715.78.8
Varkaus Kosulanniemi10.212.88.7
Savonlinna Laukansaari
Sulkava Halttula
Savonlinna lentoasema9.614.87.0
Rantasalmi Rukkasluoto10.814.08.4
Savonlinna Punkaharju Laukansaari9.514.96.8
Enonkoski Simanala
Rääkkylä kirkonkylä
Tohmajärvi Kemie7.014.40.6
Joensuu Huhtilampi
Mustasaari Valassaaret10.711.49.9
Mustasaari Riimala
Kurikka Pyörni
Korsnäs Bredskäret11.312.310.3
Vaasa Klemettilä11.212.99.8
Seinäjoki Pelmaa10.814.010.0
Kauhava lentokenttä10.512.69.8
Ähtäri Myllymäki9.514.17.6
Halsua Purola8.911.66.9
Alajärvi Möksy9.112.27.1
Multia Karhila9.412.97.7
Viitasaari Haapaniemi9.912.48.7
Äänekoski Kalaniemi
Viitasaari Kärnä
Vesanto Sonkari9.512.18.5
Pielavesi Venetmäki
Siilinjärvi Kuopio lentoasema9.411.98.3
Kuopio Maaninka9.112.27.2
Lapinlahti Lamminkäyrä
Suonenjoki Iisvesi
Kuopio Ritoniemi9.711.38.6
Kuopio Savilahti9.811.38.8
Heinävesi Palokki
Rautavaara Ala-Luosta
Rautavaara Ylä-Luosta9.213.37.0
Liperi Joensuu lentoasema9.513.55.8
Juuka Niemelä8.613.96.0
Joensuu Pyhäselkä
Lieksa Koli
Liperi Tuiskavanluoto10.512.97.7
Joensuu Linnunlahti8.913.96.4
Lieksa Lampela8.814.16.6
Ilomantsi Naarva
Ilomantsi Pötsönvaara8.612.95.7
Ilomantsi Mekrijärvi9.814.16.9
Pietarsaari Kallan10.711.510.0
Kokkola Tankar10.110.79.6
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema10.712.09.7
Kaustinen Tastula
Kalajoki Ulkokalla9.710.39.3
Kokkola Hollihaka10.712.19.6
Toholampi Oravala
Kalajoki Metsäkylä
Toholampi Laitala9.811.39.2
Ylivieska lentokenttä9.911.29.0
Ylivieska Vähäkangas
Haapavesi Mustikkamäki9.611.08.6
Pyhäjärvi Ojakylä9.111.38.2
Pyhäjärvi Hiidenniemi
Kiuruvesi Korpijoki
Siikalatva Kestilä
Kajaani Saaresmäki
Kajaani lentoasema8.911.57.9
Vieremä Kaarakkala8.711.87.2
Valtimo kirkonkylä8.812.77.2
Ristijärvi Mustavaara
Sotkamo Kuolaniemi8.611.77.1
Nurmes Mujejärvi
Kuhmo Raiskio
Kuhmo Kalliojoki8.512.06.7
Raahe Nahkiainen10.110.99.5
Hailuoto Keskikylä9.610.84.8
Hailuoto Marjaniemi9.810.86.7
Raahe Lapaluoto satama10.511.79.1
Siikajoki Ruukki9.710.86.9
Tyrnävä Temmes
Oulu Vihreäsaari satama10.311.28.6
Oulu Oulunsalo Pellonpää9.911.64.3
Vaala Pelso9.513.15.2
Pudasjärvi lentokenttä8.712.13.6
Utajärvi Särkijärvi
Suomussalmi Näljänkä
Suomussalmi Pesiö7.011.70.7
Puolanka Kotila
Puolanka Paljakka7.910.92.9
Kemi Kemi-Tornio lentoasema8.410.22.2
Kemi Ajos9.710.36.8
Tornio Torppi8.39.92.0
Ranua lentokenttä6.99.40.9
Pudasjärvi Sarakylä
Posio Raistakka
Taivalkoski Inkee
Taivalkoski kirkonkylä5.610.7-1.8
Kuusamo lentoasema5.07.30.4
Kuusamo Kiutaköngäs6.28.12.3
Kuusamo Rukatunturi4.45.62.6
Kuusamo Teeriranta
Ylitornio Meltosjärvi7.38.81.4
Kolari Kattilamaa
Pello kirkonkylä7.68.75.5
Kittilä Alakylä
Rovaniemi lentoasema6.17.51.9
Rovaniemi rautatieasema7.08.42.3
Sodankylä Tähtelä6.27.24.7
Rovaniemi Apukka6.67.92.9
Pelkosenniemi kirkonkylä
Kemijärvi lentokenttä5.37.3-1.5
Savukoski kirkonkylä6.610.03.8
Salla Kelloselkä
Pelkosenniemi Pyhätunturi4.75.83.4
Salla kirkonkylä6.59.22.5
Salla Naruska6.511.90.0
Enontekiö Kaaresuvanto
Kittilä Pulju
Muonio Laukukero3.55.32.0
Muonio Sammaltunturi4.56.33.0
Kittilä Matorova6.08.04.4
Kittilä lentoasema6.98.55.3
Kittilä Kenttärova6.07.94.5
Kittilä kirkonkylä6.98.35.3
Kittilä Pokka6.37.94.9
Sodankylä Lokka6.07.44.5
Sodankylä Vuotso6.07.14.9
Inari Saariselkä matkailukeskus5.97.54.7
Inari Saariselkä Kaunispää4.76.33.7
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi
Inari Raja-Jooseppi6.58.25.5
Salla Värriötunturi6.19.04.4
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus7.910.86.1
Enontekiö Kilpisjärvi Saana4.66.83.1
Enontekiö Näkkälä6.78.45.0
Inari Angeli Lintupuoliselkä7.08.65.9
Inari Ivalo lentoasema7.59.56.4
Utsjoki Kevo8.511.86.0
Utsjoki Nuorgam8.011.40.8
Inari Väylä8.59.77.5
Inari kirkonkylä
Inari Kaamanen8.39.37.3
Inari Nellim8.110.06.8
Inari Kirakkajärvi8.39.76.5
Mäntsälä Hirvihaara11.217.18.8
Siuntio Sjundby
Muonio kirkonkylä6.99.05.2
Kajaani Petäisenniska8.811.57.5
Utsjoki Kevo Kevojärvi8.711.96.4
Inari Seitalaassa8.49.67.6
Puumala kirkonkylä10.815.98.0
Helsinki Vuosaari satama13.414.011.6
Lumparland Långnäs satama14.015.812.8
Tampere Tampella11.715.110.2
Kittilä Lompolonvuoma6.88.75.0
Kuusamo Ruka Talvijärvi5.88.02.8
Espoo Nuuksio12.116.310.3
Espoo Tapiola12.214.89.7


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.