Ilmatieteen laitoksen sääasemien arkisto


Päivätilastot Kuukausitilastot Taulukkotilastot


Päivä: Kuukausi: Vuosi:
Ajankohta: 22.05.2018
AsemaKeskilämpötila °CMaksimilämpötila °CMinimilämpötila °CSademäärä mmLumensyvyys cm
Porvoo Kilpilahti satama16.421.39.0
Jomala Maarianhamina lentoasema14.621.45.3
Parainen Utö13.217.79.0
Lemland Nyhamn12.214.49.5
Jomala Jomalaby15.722.76.4
Hammarland Märket10.413.08.7
Kökar Bogskär13.415.811.8
Parainen Fagerholm15.121.09.2
Kumlinge kirkonkylä15.519.79.7
Hanko Russarö13.817.69.4
Kaarina Yltöinen16.224.95.4
Kemiönsaari Vänö15.420.39.0
Hanko Tulliniemi14.517.511.5
Turku Rajakari15.121.410.2
Turku Artukainen18.024.88.0
Kemiönsaari Kemiö16.725.05.3
Hanko Tvärminne14.519.38.9
Salo Kärkkä17.025.25.5
Lohja Leppäkorpi
Raasepori Jussarö14.717.311.2
Salo Kiikala lentokenttä16.824.66.1
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema18.4
Inkoo Bågaskär15.119.211.7
Helsinki Kaisaniemi16.9
Lohja Porla17.424.09.9
Vihti Maasoja16.024.93.9
Helsinki Harmaja13.8
Kirkkonummi Mäkiluoto14.317.69.7
Helsinki Kumpula17.923.410.3
Helsinki Malmi lentokenttä16.423.36.5
Porvoo Kalbådagrund15.018.812.4
Porvoo Emäsalo16.120.411.1
Porvoo Harabacka17.224.46.7
Kotka Rankki16.121.710.2
Loviisa Orrengrund15.518.310.9
Kotka Haapasaari16.721.811.9
Uusikaupunki Itätulli
Laitila Haukka
Kustavi Isokari14.622.28.7
Rauma Kylmäpihlaja14.618.810.6
Pori rautatieasema17.823.510.5
Kokemäki Rausenkulma
Huittinen Sallila
Köyliö Yttilä
Oripää Teinikivi
Pöytyä Yläne
Kokemäki Tulkkila17.525.68.3
Jokioinen Ilmala17.624.45.5
Nokia Tottijärvi
Tampere Härmälä17.925.16.2
Somero Salkola17.324.97.2
Hyvinkää Hyvinkäänkylä16.924.95.3
Vihti Hiiskula
Hausjärvi Lavinto
Hämeenlinna Pirttikoski
Nurmijärvi Röykkä17.725.19.5
Hämeenlinna Katinen18.025.17.2
Hattula Lepaa17.625.56.5
Lahti Laune16.325.64.9
Hämeenlinna Lammi Pappila17.025.46.0
Mäntsälä Hirvihaara Kuntomajantie
Asikkala Pulkkilanharju16.223.010.1
Hämeenlinna Lammi Evo16.325.64.6
Kouvola Utti lentoasema18.724.99.1
Kouvola Anjala17.325.36.6
Heinola Asemantaus18.425.98.1
Kouvola Voikoski
Kouvola Utti Lentoportintie18.325.48.6
Virolahti Koivuniemi16.024.03.0
Lappeenranta Konnunsuo17.626.23.9
Lappeenranta Lepola18.425.19.3
Ruokolahti Kotaniemi
Lappeenranta Hiekkapakka16.922.512.3
Parikkala Koitsanlahti17.1
Kaskinen Sälgrund11.715.19.1
Merikarvia Tuorila
Isojoki Kärjenkoski
Teuva Kauppilankylä
Pori Tahkoluoto satama13.817.310.8
Kristiinankaupunki Majakka12.515.79.5
Karvia Alkkia16.623.76.2
Ikaalinen Vehuvarpee
Jalasjärvi Hirvijärvi
Kauhajoki Kuja-Kokko16.923.57.6
Kankaanpää Niinisalo lentokenttä
Alavus Sulkavankylä
Virrat Äijänneva16.524.32.5
Tampere Siilinkari17.423.010.4
Juupajoki Hyytiälä16.325.14.8
Jämsä Halli Lentoasemantie18.324.88.3
Jyväskylä lentoasema18.125.06.8
Sysmä Joutsjärvi
Luhanka Tammijärvi
Jyväskylä Muuratjärvi
Luhanka Judinsalo16.523.59.2
Multia Pirttiperä
Joutsa Savenaho17.424.29.0
Joutsa Pärnämäki
Mikkeli lentoasema18.025.66.7
Mikkeli Pitkähiekka
Juva Partala18.424.78.2
Varkaus Kosulanniemi18.526.010.3
Savonlinna Laukansaari
Sulkava Halttula
Savonlinna lentoasema18.124.78.0
Savonlinna Punkaharju Laukansaari17.925.39.1
Enonkoski Simanala
Tohmajärvi Kemie18.325.46.6
Joensuu Huhtilampi
Mustasaari Valassaaret11.515.57.4
Kurikka Pyörni
Korsnäs Bredskäret14.517.911.3
Maalahti Strömmingsbådan9.711.18.8
Vaasa Klemettilä17.623.59.8
Seinäjoki Pelmaa17.924.98.8
Kauhava lentokenttä17.524.47.0
Ähtäri Myllymäki16.024.22.7
Halsua Purola16.224.33.2
Alajärvi Möksy16.324.83.0
Multia Karhila16.724.07.0
Viitasaari Haapaniemi18.524.110.1
Äänekoski Kalaniemi
Viitasaari Kärnä
Vesanto Sonkari17.525.16.4
Pielavesi Venetmäki
Kuopio Maaninka18.824.79.5
Lapinlahti Lamminkäyrä
Suonenjoki Iisvesi
Kuopio Ritoniemi17.223.710.3
Kuopio Savilahti19.425.012.0
Heinävesi Palokki
Rautavaara Ala-Luosta
Rautavaara Ylä-Luosta18.325.38.6
Liperi Joensuu lentoasema19.025.09.3
Juuka Niemelä17.826.55.5
Lieksa Koli
Liperi Tuiskavanluoto16.020.611.9
Joensuu Linnunlahti17.824.79.3
Lieksa Lampela18.325.96.4
Ilomantsi Naarva
Ilomantsi Pötsönvaara19.825.713.4
Ilomantsi Mekrijärvi19.025.711.0
Pietarsaari Kallan12.816.18.9
Kokkola Tankar12.919.47.7
Kruunupyy Kokkola-Pietarsaari lentoasema17.425.26.6
Kaustinen Tastula
Kalajoki Ulkokalla8.014.06.1
Kalajoki Pitkäsenkylä
Kalajoki Metsäkylä
Toholampi Laitala17.324.95.1
Ylivieska lentokenttä16.226.22.2
Ylivieska Vähäkangas
Haapavesi Mustikkamäki16.425.75.1
Pyhäjärvi Ojakylä16.924.94.3
Pyhäjärvi Hiidenniemi
Kiuruvesi Korpijoki
Kajaani Saaresmäki
Kajaani lentoasema17.224.44.9
Vieremä Kaarakkala19.124.012.8
Valtimo kirkonkylä17.925.47.7
Ristijärvi Mustavaara
Sotkamo Kuolaniemi17.825.26.9
Nurmes Mujejärvi
Kuhmo Kalliojoki17.825.95.0
Raahe Nahkiainen11.420.25.9
Hailuoto Keskikylä13.824.63.6
Kemi I majakka10.516.26.3
Hailuoto Marjaniemi12.522.26.5
Raahe Lapaluoto satama13.724.27.3
Siikajoki Ruukki16.124.84.2
Tyrnävä Temmes
Oulu Vihreäsaari satama14.721.510.2
Oulu Oulunsalo Pellonpää15.626.64.5
Vaala Pelso15.824.82.3
Pudasjärvi lentokenttä17.125.16.5
Utajärvi Särkijärvi
Pudasjärvi Jaurakkajärvi
Suomussalmi Näljänkä
Suomussalmi Pesiö17.225.24.9
Puolanka Kotila
Puolanka Paljakka17.424.57.9
Kemi Kemi-Tornio lentoasema12.922.34.2
Kemi Ajos13.421.68.6
Tornio Torppi13.722.38.2
Ranua lentokenttä15.024.54.2
Pudasjärvi Sarakylä
Posio Raistakka
Taivalkoski Inkee
Taivalkoski kirkonkylä16.624.34.3
Kuusamo Kiutaköngäs17.124.67.4
Kuusamo Rukatunturi15.921.69.5
Kuusamo Teeriranta
Kuusamo Juuma16.224.37.2
Ylitornio Meltosjärvi15.522.95.8
Kolari Kattilamaa
Pello kirkonkylä14.922.07.7
Kittilä Alakylä
Rovaniemi lentoasema15.823.78.4
Rovaniemi rautatieasema16.323.88.0
Sodankylä Tähtelä14.523.65.3
Rovaniemi Apukka15.823.55.6
Kemijärvi lentokenttä16.323.69.7
Savukoski kirkonkylä16.023.27.8
Pelkosenniemi Pyhätunturi14.420.39.8
Salla kirkonkylä16.923.59.8
Salla Naruska15.3
Enontekiö Kaaresuvanto
Kittilä Pulju
Muonio Laukukero7.014.04.0
Muonio Sammaltunturi9.015.35.8
Kittilä Matorova10.918.07.1
Kittilä lentoasema13.020.56.9
Kittilä Kenttärova10.817.96.3
Kittilä kirkonkylä13.021.46.0
Kittilä Pokka12.018.87.2
Sodankylä Lokka12.822.06.6
Sodankylä Vuotso12.419.38.0
Inari Saariselkä matkailukeskus
Inari Saariselkä Kaunispää10.4
Inari Raja-Jooseppi Kontiojärvi
Inari Raja-Jooseppi12.219.65.4
Salla Värriötunturi15.020.69.2
Enontekiö Kilpisjärvi kyläkeskus5.212.03.7
Enontekiö Kilpisjärvi Saana1.67.9-0.3
Enontekiö Näkkälä9.918.43.8
Inari Angeli Lintupuoliselkä9.919.25.5
Inari Ivalo lentoasema12.819.97.0
Utsjoki Kevo8.418.74.5
Utsjoki Nuorgam8.516.74.1
Inari Väylä10.821.94.7
Inari kirkonkylä
Inari Kaamanen10.220.34.6
Inari Nellim12.021.16.1
Inari Kirakkajärvi9.120.33.9
Mäntsälä Hirvihaara16.325.03.6
Muonio kirkonkylä11.019.66.1
Kajaani Petäisenniska18.525.67.7
Utsjoki Kevo Kevojärvi8.017.04.5
Inari Seitalaassa5.914.72.2
Puumala kirkonkylä18.424.19.6
Helsinki Vuosaari satama14.518.79.9
Maarianhamina Länsisatama14.319.78.4
Lumparland Långnäs satama15.120.68.7
Tampere Tampella19.424.611.9
Kittilä Lompolonvuoma10.918.12.8
Kuusamo Ruka Talvijärvi17.223.710.2
Espoo Nuuksio17.624.98.9
Espoo Tapiola16.022.47.5


Data on ladattu Ilmatieteen laitoksen Avoin data -palvelusta.